najdroższe waluty

Najdroższe banknoty kolekcjonerskie

Czy wiesz, że za banknot 100 zł możesz otrzymać 1500 zł? Chodzi tu oczywiście o banknoty kolekcjonerskie. W Polsce produkowane są przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych SA w Warszawie na zamówienie Narodowego Banku Polskiego. Tworzone są dla kolekcjonerów z całego świata i numizmatyków. Upamiętniają postacie historyczne lub ważne okazje czy wydarzenia.

Nie każdy jednak wie, że banknotami kolekcjonerskimi w naszym kraju można bezproblemowo płacić w sklepach. Są one pełnoprawnym środkiem płatniczym i działają na takich samych zasadach jak banknoty wprowadzone do obiegu.

Pierwszy w Polsce banknot kolekcjonerski wyemitowano 16 października 2006 roku.  To 50 złotych z wizerunkiem Jana Pawła II wyprodukowany z okazji 28. rocznicy Polaka na papieża.

W 2019 roku z okazji 100-lecia działalności Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych

Wyemitowano banknoty o wartości 19 złotych. Wyprzedały się w kilka godzin, a ceny sięgały 500 zł i 1000 zł (w przypadku nietypowych numerów seryjnych). Jego wartość utrzymuje się nadal.

Banknoty kolekcjonerskie wzbudzają sporo zainteresowania. Cieszą się popularnością nie tylko w Polsce, ale też w innych krajach na całym świecie. Jakie z nich są najbardziej pożądane? Zerknijmy na perełki.

– wyemitowany przez Bank Anglii w 1948 roku banknot o nominale miliona funtów brytyjskich sprzedał się w 2011 roku za 131 tys. euro;

– pierwsze australijskie banknoty wyemitowane w 1817 roku posiadające nakład jedynie 100 sztuk (na tym polega ich unikalność), obecnie warte są około 186 tys. Euro (za sztukę rzecz jasna);

– 20 rupii wyemitowane ponad 100 lat temu na Zanzibarze osiąga cenę 190 tys. euro.

– 1000 dolarów amerykańskich w czerwonym kolorze i z pieczątką na awersie, wyemitowany w 1891 roku sprzedano za 2,12 miliona euro (podobno istnieją tylko dwa takie pieniądze na świecie); – 1000 dolarów z 1890 roku  gdzie w zapisie liczby tysiąc zera przypominają arbuzy został sprzedany za 2,791 mln euro. Ten najdroższy banknot na świecie zwany jest potocznie „Grand Watermelon”.

Dr Aurelia Fahitas

Doktor Ekonomii specjalizująca się w rynku wymiany walut.