wymiana waluty na wakacjach

Wakacje Polaków – podsumowanie lata

Wakacje to czas uwielbiany przez niemal wszystkich, nie tylko przez uczniów. Lato, wysokie temperatury, długie dni, słońce, urlop. Tak, przez cały rok z utęsknieniem patrzymy w kalendarz kiedy znów nadejdą. W tym roku, ze względu na pandemię wiele osób spędzało tegoroczny urlop w kraju. Statystyki podają, że było to aż 80% naszego społeczeństwa. Jak wiadomo, koronawirus zamknął granice wielu krajów, a same wymagania antypandemiczne zniechęcały do międzynarodowych podróży. W kraju czujemy się pewniej ponieważ w razie konieczności możemy szybko wrócić do swojego miejsca zamieszkania. Po drugie, obawa dotycząca możliwej kwarantanny po powrocie z obczyzny jest niekorzystne z punktu widzenia pracy zawodowej.

Preferowana długość wyjazdu wakacyjnego plasuje się pomiędzy 7, a 10 dni. Polacy rezerwowali noclegi zarówno na własną rękę, jak i, co do tej pory było rzadkością jeśli chodzi o krajowe wakacje, korzystali z pomocy biur podróży.

Oczywiście najchętniej wypoczywaliśmy nad morzem lub w górach. Zainteresowaniem cieszyło się całe Pomorze, w tym Półwysep Helski, jak i Pomorze Zachodnie. Oblegane było Zakopane i całe pasmo tatrzańskie. W drugiej kolejności, jeśli chodzi o góry, wybierane były: Karkonosze i Karpacz oraz Bieszczady. Zaraz po pomorskim i małopolskim, Polacy podróżowali na Dolny Śląsk. Najmniejszym napływem turystów cieszono się natomiast w województwach: lubuskim, opolskim i łódzkim.

Średnia cena noclegu kształtowała się na poziomie około 60 zł za osobę za noc. Wolne terminy zarówno w prywatnych kwaterach, apartamentach czy hotelach znikały błyskawicznie i trzeba było dokonywać rezerwacji z dużym wyprzedzeniem lub polować na okazje, które jak tylko się pokazywały, znikały w zastraszającym tempie.

Wakacje 2021 pokazały, że Polacy są spragnieni wyjazdu w inne niż codziennie miejsce. Poza tym  pandemia przez długi czas trzymała ludzi w domach, a teraz poczuli wiatr w żaglach i ruszyli po przygodę i wypoczynek. Mimo, że wyjazdy stały się wyraźnie droższe niż w ostatnich latach, a ceny w polskich topowych lokalizacjach turystycznych mocno wzrosły, nie przeszkadzało to spędzić wyjazdowo tych wakacji. Nasz kraj znalazł się na drugim miejscu wśród wybieranych najpopularniejszych kierunków, zaraz po Chorwacji i jeszcze przed Włochami.